Tensionet në veri/ 1 mijë ushtarë në Kosovë, Serbia çon përpara synimin e saj

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 12.12.2022, 13:28

Është e pakuptueshme arsyeja përse po e bën, por Serbia vijon të çojë përpara planin për të dërguar 1 mijë forca ushtarake në Kosovë, në kuadër të tensioneve që po ndodhin në Mitrovicën e Veriut.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, bëri me dije se qeveria e Serbisë pas seancës së 15 dhjetorit do t’i dërgojë kërkesë komandantit të misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR, për të dërguar ushtarë në territorin e Kosovës.

Kjo u lajmërua që me 8 dhjetor nga Beogradi zyrtar, por duket e pakuptimtë arsyeja përse ata kërkojnë të çojnë forcat e tyre në Mitrovicën e Veriut, në një kohë kur gjithë tensionet po shkaktohen nga qytetarët serbë.

E gjithë kjo ngjarje vjen pas kërkesës së Kosovës për ndryshimin e targave të gjithë qytetarëve serbë, por edhe prej faktit që qeveria ka nisur të kërkojë llogari dhe po planifikon t’i trajtojë serbët si qytetarë normalë.

Deri më tani ata nuk paguajnë asnjë taksë apo faturë ndaj shtetit të Kosovës, teksa janë përgjegjës për një kontrabandë të madhe mallrash serbë, që futen në shtetin e Kosovës së mënyrë të paligjshme dhe ndikojnë negativisht në ekonominë e tregut.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit