Festa dhe blerjet në supermarket/ Këshilla më e mirë për të mos harxhuar shumë para

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.12.2022, 13:05

Nëse fatura e supermarketit tuaj është vazhdimisht duke e tejkaluar buxhetin tuaj mujor, ekziston një mënyrë e thjeshtë për ta rregulluar këtë.

Qëndrimi brenda buxhetit mujor për blerjet në supermarket, veçanërisht në këtë sezon të vështirë financiar të rritjes së çmimeve, është i vështirë për të gjithë. Lajmi i mirë është se ekziston një mjet i testuar me kohë që mund t'ju marrë plotësisht në kontroll të buxhetit tuaj fillestar.

Por cili është ky mjet? Blini vetëm me para në dorë për një muaj të tërë.

Studimet kanë vërtetuar se ne shpenzojmë deri në 100% më shumë nëse bëjmë pagesa me karta krediti ose debiti sesa kur përdorim para në dorë.

Si të krijoni një buxhet vetëm me para në dorë për një muaj

Ideja është e thjeshtë: vendosini vetes një buxhet specifik për një periudhë kohore, le të themi një muaj. Tërhiqeni shumën e saktë nga banka në mënyrë që praktikisht të mos e tejkaloni atë kur jeni në arkë. Sigurisht, ky plan funksionon më mirë nëse i lini kartat tuaja në shtëpi.

Janë të shumtë ata që e ndajnë shumën e parave të gatshme në zarfe të veçanta, p.sh. një për çdo javë të muajit. Kur të jeni gati për të bërë pazar, do të merrni një zarf në mënyrë që të mos ecni me shumë para me vete. Nëse ka mbetur nga një zarf, ato mund të transferohen në zarfin e javës së ardhshme ose të vendosen në një vend të veçantë, ku kurseni për blerje të tjera ushqimore.

Disa këshilla

– Jini strategjik me karrocën tuaj. Lini mënjanë një cep në pjesën e pasme të karrocës ku do të vendosni artikujt që i konsideroni më pak të rëndësishëm për javën. Sigurohuni që këto artikuj të shkojnë në arkë të fundit për pagesë dhe vetëm nëse janë brenda buxhetit.

– Informoni arkëtarin për buxhetin tuaj specifik. Bëjeni këtë përpara se të filloni t'i vendosni gjërat në arkë dhe kërkojuni që t'ju njoftojnë kur të jeni afër shumës që dëshironi të shpenzoni, në mënyrë që të vendosni në fund se cilat artikuj të lini në karrocë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit