Arrestimi i nënkryetares së PE-së/ Skandali më i rëndë në Bruksel që nga ‘99

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.12.2022, 12:27

Hetimi i autoriteteve belge për rastin e korrupsionit me financim nga Katari, në të cilin është përfshirë edhe nënkryetarja e Parlamentit Europian, Eva Kaili, po shkakton stuhi politike në Bruksel. Ky është skandali më i rëndë në Bruksel që nga viti 1999, kur 20 anëtarët e komitetit Sander u detyruan të japin dorëheqjen, pas akuzave për mashtrim dhe keqmenaxhim.

"Nëse të gjithë ata që janë përfshirë në këtë rast dënohen, do të jetë rasti më i frikshëm i korrupsionit që Parlamenti Europian ka parë në vite”, tha kreu i Transparency International, Michel van Hulten.

Ndërkohë, Alberto Alemanno, profesor i drejtësisë në HEC Paris, e quajti atë "skandalin më tronditës të integritetit në historinë e BE".

Mediat ndërkombëtare, duke cituar ekspertë dhe analistë, po flasin për skandalin “më të rëndë, më tronditës dhe më famëkeq” në Bruksel prej shumë vitesh.

Akuzat që rëndojnë mbi personat e arrestuar përfshirë Kailin janë: pjesëmarrje në organizatë kriminale, korrupsion dhe pastrim parash. Tashmë janë gjetur dhe sekuestruar 600 mijë ruro para të gatshme, ndërsa janë konfiskuar celularë dhe kompjuterë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit