Ligji ndaloi seksin para martese/ Guvernatori i Balit qetëson turistët: Nuk jeni të rrezikuar, nëse…

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.12.2022, 11:45

Turistët në Bali nuk do të vihen në rrezik nga kodi penal i sapo ratifikuar i Indonezisë. Lajmin e ka bërë të ditur guvernatori i ishullit, duke hedhur kështu poshtë shqetësimet se ligjet e rishikuara që përfshijnë nene që kriminalizojnë seksin para martesës mund të trembin turistët nga brigjet e tij.

Parlamenti i Indonezisë miratoi jsvën e kakuar projektligjin që ndalon gjithashtu bashkëjetesën mes çifteve të pamartuara.

Duke kërkuar të qetësojë turistët, guvernatori i Balit, Wayan Koster, theksoi se ligjet e reja, do të hyjnë në veprim vetëm nëse do të ketë një ankesë nga një prind, bashkëshorti ose fëmija.

“Ata që e vizitojnë ose jetojnë në Bali nuk do të duhet të shqetësohen për hyrjen në fuqi të Kodit Penal Indonezian. Nuk do të ketë kontroll mbi statusin martesor pas regjistrimit në çdo akomodim turistik, si hotele, vila, apartamente, shtëpi pritjeje etj”, tha Wayan.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit