Britani/ 6 fëmijë bien në liqen pasi çahet akulli, 4 në gjendje kritike, për 2 vazhdojnë kërkimet

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 12.12.2022, 10:28

Gjashtë fëmijë, katër prej të cilëve janë shpëtuar, ranë në liqenin e ngrirë Babbs Mill Lake, në Britaninë e Madhe, pasi akulli u ça. Raportohet se të katër fëmijët janë në gjendje kritike për jetën, ndërsa për dy të tjerë vazhdojnë ende kërkimet.

Lajmin e konfirmoi edhe Policia e West Midlands. Ne jemi aktualisht në skenën e një incidenti të rëndë në Babbs Mill Park, Fordbridge Road, Kingshurst, Solihull. Një numër fëmijësh janë nxjerrë nga një liqen dhe po transportohen në spital.

Ata besohet se janë në një gjendje kritike. Po punojmë me zjarrë-shpëtim, dhe kolegë të ambulancës në vendngjarje dhe do të ofrojmë përditësime të mëtejshme në kohën e duhur”, tha policia.

Nga ana tjetër komandanti i zonës së shërbimit zjarrfikës të West Midlands, Richard Stanton, tha: “Pas shpëtimit të katër fëmijëve, ne kemi vazhduar operacionin e kërkim-shpëtimit për të konfirmuar nëse ka pasur të tjerë në ujë.

Këshilla mjekësore specialistike na janë dhënë në vendngjarje, duke pasur parasysh temperaturën e ujit, duke pasur parasysh moshën e atyre që kanë hyrë në ujë dhe sasinë e kohës që kanë qenë atje”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit