Anglia deporton 11 shqiptarë të dënuar për drogë e kalime të paligjshme, priten në Tiranë me “Range Rover” me targa angleze

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.12.2022, 09:54

Njëmbëdhjetë shtetas shqiptarë janë deportuar nga Britania drejt Tiranës të rrethuar nga roje kufitare britanike dhe zyrtarë të imigracionit. Sipas "DailyMail", 11 burrat shqiptarë po kthehen në shtëpi, pavarësisht përpjekjeve të tyre më të mira për të shmangur dëbimin.

Mes atyre në avionin që u ul në aeroportin “Nënë Tereza” të Tiranës mëngjesin e së enjtes së kaluar, kishte shqiptarë që ishin dënuar për drogë në Britani. Të tjerë kishin kaluar ilegalisht Kanalin e "La Manshit" me gomone përpara se të zhdukeshin në tregun e zi. Zyra e Brendshme britanike tha se avioni që u nis nga Stansted transportonte pasagjerë që ishin "të dënuar për prodhim ose furnizim droge dhe hyrje të paligjshme" në Mbretërinë e Bashkuar. 30 zyrtarët britanikë në bordin e avionit ishin aty për të siguruar që asnjë nga burrat të mos shkaktonte telashe në fluturim ose të mos tentonte të ikte pas uljes.

Pas mbërritjes, ata u dërguan me autobus në një stacion policie brenda aeroportit për t'u marrë shenjat e gishtave dhe për t'iu nënshtruar kontrolleve të identitetit. Pas kësaj, atyre iu vendos ndalimi i hyrjes në zonën Shengen pa viza për 3 vjet. Një shqiptar, i veshur me një xhaketë stilisti dhe xhinse Louis Vuitton, u përshëndet me miqtë e tij që kishin dalë për ta pritur me një Range Rover të bardhë me targa të Mbretërisë së Bashkuar.

Fluturimi i së enjtes pasoi një deportim të dytë grupor më 1 dhjetor, i cili kishte kthyer 26 shqiptarë në shtëpi. Deri më tani këtë vit, një rekord prej 3,467 shqiptarësh në Mbretërinë e Bashkuar disa prej të cilëve ishin dënuar për krime të dhunshme, kanë pohuar se janë 'skllevër modernë'. Kjo është 1000 më shumë se vitin e kaluar.

Akti i Skllavërisë Moderne 2015 u krijua nga Sekretarja e Brendshme e atëhershme Theresa May në atë që dukej në atë kohë si një moment krenar i karrierës së saj politike. Legjislacioni me qëllime të mira u hartua për të ndaluar trafikimin e njerëzve në Britani kundër vullnetit të tyre dhe detyrimin për të punuar në lavazhe, dyqane seksi dhe ndërmarrje të ndryshme kriminale. Tani, megjithatë, kritikët thonë se po abuzohet hapur nga avokatët dhe klientët e tyre kriminelë për të ndaluar deportimin e atyre që duan të largohen nga kthimi në Shqipëri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit