Mbi 50% e shqiptarëve në kufijtë e varfërisë, rritja e çmimeve zbrazi xhepat e tyre

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 11.12.2022, 19:57

Gjysma e shqiptarëve zyrtarisht janë duke jetuar në prag të vaftërisë. Sipas ekspertëve të ekonomisë, shqiptarët po jetojnë me afro 5.5 dollarë në ditë, një vlerë të ardhurash mjaft e ulët për një jetesë normale.

Shkak i kësaj gjendje është bërë kriza e çmimeve dhe mos shpërndarja e parave të mbledhura nga qeveria nga taksapaguesit. Inflacioni zhvlerësoi lekun dhe shqiptarët me të njejtat shuma parash u detyruan të blejnë më pak produkte për jetesën.

Ndonëse qeveria mblodhi më shumë se 500 milionë euro taksa shtesë nga shqiptarët në këtë periudhë krize, vetëm 57.5 milionë u kthyen atyre mbrapsht si ndihmë. Kjo mbështetje nga qeveria ka qenë e pamjaftueshme sipas ekspertëve të ekonomisë, të cilët fajsojnë ata për varfërinë e shqiptarëve.

“Përgjegjëse është qeveria qendrore që duhet të zgjidhë këtë çështje. Shqipëria ka mbrojtjen sociale më të vogël dhe është e rëndësishme sot sepse me rritjen e inflacionit është rritur dhe varfëria. Ne akoma nuk kemi një akt ligjor lidhur me përcaktimin e minimumit jetik. 5.5 dollarë për frymë sipas Fondit Monetar Ndërkombëtar, absolutisht që nuk përballohet jetesa dhe për këtë arsye kemi një emigracion, një nga arsyet që ne po humbim më shumë fuqi punëtore sepse kjo shumë është e pamjaftueshme” tha Romina Radonshiqi për MCN TV.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit