DailyMail: 28-vjeçari i rritur në Shqipëri ka lidhje të forta biznesi, po bëhen miliona me strehimin e emigrantëve në Britani

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 11.12.2022, 16:56

Investitorët në Mbretërinë e Bashkuar po blejnë hotele për t'i transformuar ato në strehimore emigrantësh.

Hetimi, i nisur nga DailyMail, zbulon se një firmë, Payman Club, e drejtuar nga Na'im Anis Payman, ka blerë 12 prona për këtë qëllim në më pak se dy vjet.

Konkretisht H&H Hotels, fiton 11 £ milion (13.48 milion dollarë) në vit nga strehimi i migrantëve.

Kompanitë kanë përfituar nga kolapsi i industrisë së turizmit në Mbretërinë e Bashkuar të nxitur nga bllokimet e qeverisë gjatë pandemisë.

Hotelet më pas kalohen për t'u përdorur nga një kompani e quajtur Serco, përgjegjëse për strehimin e emigrantëve në MB, e cila merr 150 £ për emigrant në ditë.

Këtë vit rreth 50,000 njerëz do të arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht përmes gomoneve që kalojnë Kanalin Anglez.

Shumica janë aktualisht strehuar në 140 hotele në të gjithë vendin, duke i kushtuar taksapaguesit në Mbretërinë e Bashkuar 6.8 milionë funte në ditë.

H&H Hotels, e cila u krijua vitin e kaluar dhe drejtohet nga 32-vjeçari egjiptian Hassan Arif, aktualisht drejton ose nënkontrakton hotele për emigrantët në Skegness, Wisbech, Brighton, Eastbourne, Blackpool, Great Yarmouth dhe Londër.

Pavarësisht se është e ligjshme, janë bërë përpjekje lokale për të parandaluar këtë praktikë, të cilat të gjitha kanë dështuar.

Payman, 28 vjeç, është me origjinë gjermane iraniane dhe është rritur në Shqipëri, me lidhje të forta biznesi me vendin ku gjysma e të gjithë emigrantëve që kalojnë Kanalin mendohet se e kanë origjinën, të ndihmuar nga bandat e organizuara kriminale shqiptare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit