‘Karta e studentit’ e pavlefshme, studentët ankohen se nuk marrin shërbimet e duhura

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 11.12.2022, 16:23

Karta e studentit nuk i ofron thuajse asgjë studentëve në Tiranë. Uljet nëpërmjet saj variojnë nga 3% deri në 15% për shërbime që i kanë të përditshme. Nëse një student i duhet të blej në market ushqime, nga karta përfiton vetëm 3% ulje. Nëse studentët hanë ushqim në mensa, po ashtu ulja është e papërfillshme me vetëm 5%.

Nëse një student ka nevojë për ilaçe, ulja në farmaci është rreth 10 % dhe nëse një student blen një libër, me kartën e studentit nuk përfiton më shumë se 10% ulje të vlerës së çmimit. Sipas tyre uljet duhet të ishin më të mëdha pasi në vlerat 5% dhe 10%, nuk është se po kusejnë para.

“Thjesht kam një kartë më shumë në portofol, asgjë tjetër.

Nuk janë të vlefshme uljet që ka karta e studentëve.

Ne studentëve nuk na hynë në punë ai 10% ulje” – thonë disa studentë për Ora News.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit