Kovaçevski: Nuk do të jetë e lehtë të vendoset për ndryshimet kushtetuese

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 11.12.2022, 10:57

Skriningu me Bashkimin Evropian po ecën ashtu siç ishte planifikuar dhe para nesh tani janë ndryshimet kushtetuese, të cilat do të jenë para Kuvendit të Maqedonisë dhe para 120 deputetëve tanë. Për mua është e qartë se vendimi i tyre nuk do të jetë i lehtë, por pres që ata të tregojnë sjellje shtetërore, tha kryeministri Dimitar Kovaçevski në një intervistë për MIA-n.

”Ajo që është e qartë është se ata kanë një zgjedhje që të lënë gjithçka të jetë ashtu siç ka qenë dhe ta lënë vendin në stagnim dhe pasiguri, por sinqerisht besoj dhe kam besim se ata do të jenë në lartësinë e detyrës dhe do të marrin një vendim për të siguruar një më të mirë. e ardhmja për ne dhe fëmijët tanë. Deputetët janë ende dhe mbi të gjitha përfaqësues të qytetarëve dhe qytetarët duan të jetojnë në një shtet anëtar të BE-së. Ata duan që ne të jemi anëtarë të plotë. Jo vetëm për hir të anëtarësimit në vetvete, por për hir të një standardi më të mirë jetese, për hir të një sundimi më të mirë të ligjit, infrastrukturës më të mirë, shërbimeve më të mira për qytetarët, për hir të përparimit ekonomik, drejtësisë sociale dhe sundimi i demokracisë. Qytetarët duan një jetë më të mirë sipas standardeve evropiane, sepse duan që fëmijët e tyre të qëndrojnë në shtëpi dhe të ndërtojnë të ardhmen e tyre këtu” , thotë Kovaçevski i cili përsëriti se ne nuk kemi alternativë përveç anëtarësimit në BE dhe se rruga nuk do të jetë e lehtë, por duhet ndjekur.

”Shikoni të gjitha shtetet anëtare që ishin në situatën tonë shumë vite më parë, dhe që përjetuan rritje dhe zhvillim serioz pas anëtarësimit në BE. Dhe rruga e tyre nuk ishte e lehtë, dhe transformimi i tyre ishte gradual dhe i vështirë, por sot qytetarët e tyre kanë shansin të jetojnë në vende me standard më të mirë, të bëhen më të pasur, të jetojnë evropianë dhe të lirë. Nëse do të jemi atje tani varet vetëm nga ne. Duart e përkrahjes nga miqtë tanë, këtë shans që e kemi, nuk duhet ta humbim” – thotë Kovaçevski në një intervistë për MIA-n.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit