Fermeri i verbër përdor duart në vend të syve për t’u kujdesur për kafshët, askush nuk i ofroi punë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.12.2022, 00:16

Kur Mike Duxbury me aftësi të kufizuara aplikoi për punë në mbi 500 vende dhe nuk u thirr për asnjë intervistë të vetme, ai e dinte se duhej të provonte diçka ndryshe.

Ai besohet të jetë fermeri i vetëm i verbër në Mbretërinë e Bashkuar pasi ngriti një fermë të vogël vitin e kaluar. 54-vjeçari kujdeset për 32 derra, 30 pula, gjashtë dele, pesë rosa, katër pata dhe dy dhi, duke prodhuar salcice, mish dhe vezë të cilat i shet në vend.

Ai drejton biznesin me partneren e tij Ness Shillito, 55 vjeçe, por punon vetë duke përdorur një sistem unik të prekjes.

Duart e mia janë sytë e mi.

Ai thotë se vitet e tëra të mbështetjes në shqisën e tij të prekjes e bënë të lehtë punën vetëm nga duart e tij kur një kafshë është gati për treg.

Duxford, 54-vjeç i cili humbi shikimin nga glaukoma në moshën gjashtë vjeçare në vitin 2007 lançoi telefonin e parë të folur për njerëzit e verbër.

Më pas ai kaloi vite duke ofruar ekspertizën e tij në këtë fushë si konsulent i pavarur. Por kur vendosi të aplikonte për të punuar në një kompani pasi i mungonte shoqëria e zyrave, ai kaloi pesë vite të pafrytshme duke u përpjekur të merrej seriozisht nga bizneset dhe kompanitë.

Duke i akuzuar ato për dështimin në respektimin e premtimeve të tyre për mundësi të barabarta, ai tha:

Unë herë pas here hyja fshehurazi në një aplikim në të njëjtën kompani, por hiqja aftësinë time të kufizuar dhe kur e bëja këtë thirresha për intervistë. Ka pasur gjithmonë justifikime.

Në vitin 2019, ai kishte vendosur t’i kthehej dashurisë së tij të parë për bujqësinë, pasi ishte rritur në një fermë. Ai ishte gjithashtu personi i parë i verbër në Britani që ndoqi një kolegj bujqësor, duke u diplomuar në Kolegjin Warwickshire në 1990 me një diplomë në menaxhimin e biznesit bujqësor.

Ai dhe bashkëshortja e tij Shillito shpenzuan dy vjet duke planifikuar përpara se të investonin 60,000 £ në një fermë gjithëpërfshirëse prej një hektari në Steppingley, pranë Flitwick në Bedfordshire, e cila është marrë me qira nga Duka i Bedford.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit