“Autonome dhe manuale”/ Ja kur do të dalë në treg makina Apple dhe sa do kushtojë

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 10.12.2022, 12:31

Apple nuk ka hequr dorë nga planet për të prezantuar makinën e saj në mesin e dekadës, pavarësisht pengesave që ka hasur rrugës.

Ajo pritet të dalë në treg në vitin 2026 dhe do të kushtojë rreth 100 mijë dollarë. Por planet e gjigantit amerikan janë të kufizuara sa i përket lëvizjes autonome që do të ketë Apple Car elektrike, pasi është thuajse e pamundur të bëhet në infrastrukturën aktuale që ka SHBA.

Prandaj, kompania amerikane tani po planifikon një dizajn që do të përfshijë një timon, një pedale dhe do të mbështesë aftësitë autonome të drejtimit vetëm në autostrada.

Aktualisht, Apple planifikon të zhvillojë një automjet që lejon drejtuesit të kryejnë detyra të tjera, për shembull, të shikojnë një film ose të luajnë një lojë video, ndërsa automjeti është duke lëvizur në autostrada dhe rrugë kryesore dhe të sinjalizohet në kohë për të kaluar në kontroll manual kur është afër një qyteti ose nëse përballet me kushte të këqija të motit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit