Shkollat ​​profesionale në Maqedoni pa personel adekuat

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.12.2022, 12:26

Shkollat ​​e mesme të degës së shkencave elektro-mekanike në vend po përballen gjithnjë e më shumë me problemin e mungesës së kuadrit mësimor profesional. Për inxhinierët elektromekanikë, pagat në arsim janë demotivuese, sepse në kompani marrin të ardhura mujore më të larta. Nevoja për kuadro të tilla po rritet për shkak të kurrikulave të reja me një numër më të madh të orëve mësimore praktike, për të cilat duhet gjetur një zgjidhje, ndoshta si në të kaluarën me të ashtuquajturën suplement inxhinierik.

“Një mënyrë tjetër për të riparuar pasojat ndërkohë është biseda me kolegë nga Republika e Kroacisë dhe Sllovenia, edhe ata kishin të njëjtin problem, kështu që u dhanë mundësi profesorëve në pension të vazhdojnë punën deri në moshën 67, e ndonjëherë edhe 70 vjeç. cilat janë të aftë për punë”, tha Sasho Nedeski, drejtor i OEMUC-së “Sht. Naum Ohridski” Ohër.

Situata të tilla duhet të kapërcehen sa më shpejt, sepse investitorët e huaj kërkojnë punëtorë të arsimuar nga profesioni elektromekanik, i cili kërkon staf mësimor cilësor.

“Kemi mungesë të stafit shumë të aftë, të arsimuar teknikisht, pra kuadro nga fusha e elektroteknikës dhe inxhinierisë mekanike, të cilët duhet me çdo kusht të përgatisin të ardhmen, këta studentë aktualë, si punonjës të ardhshëm në kompanitë që ende përfaqësojnë një pjesë të madhe. të sektorit real, gjegjësisht industrisë në Maqedoni”, thotë Goran Jankovski, profesor në OEMUC “St. Naum Ohridski” Ohër.

Mungesa e stafit pedagogjik ka edhe në disa lëndë të arsimit të përgjithshëm si matematika apo fizika, çka do të thotë se të rinjtë janë gjithnjë e më pak të interesuar për mësimdhënie.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit