Akuzohet për korrupsion, arrestohet në Belgjikë nënkryetarja e Parlamentit Evropian

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.12.2022, 22:35

Eurodeputetja socialiste greke Eva Kaili, nënkryetare e Parlamentit Evropian është arrestuar mbrëmjen e sotme në Bruksel, si pjesë e një hetimi për dyshimet për korrupsion në Katar.

Katër arrestime të tjera janë bërë më herët në mëngjes në kryeqytetin belg për të njëjtën dosje. Kaili, shoqëruese e njërit prej këtyre katër të dyshuarve, është “arrestuar për t'u intervistuar” nga policia.

Në Athinë, Partia Socialiste Greke (Pasok) anëtare e së cilës është Kaili ka njoftuar shkarkimin e saj.

Pas zhvillimeve të fundit dhe hetimit nga autoritetet belge për korrupsionin e zyrtarëve europianë, eurodeputetja Eva Kaili largohet nga PASOK.

Në qendër të hetimit, të udhëhequr nga një gjyqtar hetues i Brukselit janë veprimet e një "vendi të Gjirit" për "ndikuar në vendimet ekonomike dhe politike të Parlamentit Evropian, duke paguar shuma të konsiderueshme parash ose duke ofruar dhurata të rëndësishme.

Për sa u përket përfituesve, këta janë personalitete që kanë "një pozicion të rëndësishëm politik dhe/ose strategjik" brenda Parlamentit Evropian. Mes katër të arrestuarve është një asistent parlamentar i atashuar i grupit socialistë dhe demokratë (S&D), shoqërues i Kailit, si dhe ish-deputeti italian Pier Antonio Panzeri, gjithashtu socialist. Dy të tjerët janë drejtor OJQ dhe drejtues sindikatash me kombësi italiane.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit