Shqiptarët e blejnë naftën 196 lekë/litri: Bordi e uli me 2 lekë, Maqedonia e Veriut me 10 lekë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 09.12.2022, 20:33

Prej disa ditësh tanimë çmimi i naftës në bursë është në rënie duke shënuar uljen më të madhe që nga janari, pasi një fuçi kushton 79.5 dollarë.

Por pavarësisht kësaj Bordi i Transparencës vazhdon talljen me shqiptarët pasi ul çmimin me 2-3 lekë, ndërkohë që fqinjët tanë bëjnë krejtësisht të kundërtën.

Komisioni Rregullator në Maqedoninë e Veriut ka ulur naftën ditën e sotme me 10 lekë, ndërkohë që Bordi sipas formulës së tyre e ka ulur për shqiptarët me vetëm 2 lekë. Sipas formulës së Bordit, nafta për shqiptarët sot duhet të ishte 181 lekë, por jo shqiptarët e blejnë me 196 lekë/litrin. Kjo tregon më së miri se Bordi nuk paraqet uljet e bursës ndërkombëtare dhe kësisoj shqiptarët e blejnë më shtrenjtë se të tjerët përreth.

Në fillim të dhjetorit, më datë 1 në Maqedoninë e Veriut nafta u ul me 4 lekë, ndërkohë që Bordi më datë 2 dhe 3 e rriti naftën me 3 lekë.

Me këto ritme ata që përfitojnë nga këto çmime janë kompanitë e naftës dhe buxheti i shtetit ndërkohë që shqiptarëve iu boshatisen xhepat.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit