Zbardhen dokumentat/ “Ahmetaj brodhi botën dhe fjeti në hotele me 5 yje me paratë e Klodian Zotos”

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 09.12.2022, 16:04

Arben Ahmetaj , i njohur si Tigri, dyshohet se ka shijuar një jetë luksoze të sponsorizuar nga bosi i inceneratorëve, Klodian Zoto. Të dhëna të pakundërshtueshme kanë mbërritur në SPAK nga një gazetar ivenstigues ku tregohet se Klodian Zoto ka paguar për udhëtimet e Ahmetajt dhe gruas së tij në disa vende të Europës si dhe qendrimin e tyre në hotele luksoze me 5 yje.

Prova e parë e dorëzuar nga gazetari është një e-mail ku një hoteli luksoz në Vjenë ka konfirmuar pagesën e Klodian Zotos në vitin 2013 për qëndrimin e Arben Ahmetajt. Bashkangjitur provave, është dhe karta e kreditit e shtetasit Klodian Zoto.

Një tjetër rezervim është ai në një hotel në Milano. Sipas emaileve të Zotos, ai ka rezervuar një dhomë Ambasador Suit për shtetasin Mirel Mërtiri, por në fakt i ftuar ka qenë ish-Ministri Arben Ahmetaj. Për këtë rezervim, në një nga hotelet më luksoze, Zoto ka paguar për Ahmetajn 1600 euro për 2 netë qëndrimi.

Në provën e tretë e paraqitur në kallëzimin e SPAK, është një tjetër email ku Zoto paguan një faturë në shtator të 2016 në një tjetër hotel në Milano, por kësaj here për gruan e Arben Ahmetajt, znj. Erjola Hoxha. Një natë qëndrimi në këtë hotel nis nga 1.500 euro deri në 8.000 euro për Suitën.

Në provën e katërt, është rezervimi i një hoteli sërish me 5 yje në Vjenë, ku Zoto ka paguar vetëm për dy netë rreth 1.180 euro.

Provat sipas gazetarit Adriatik Doçi, janë grumbulluar nga zbërthimi i 3 kompjuterave dhe telefoni i Klodian Zotos.

Nëse këto prova vërtetohen nga SPAK, Arben Ahmetaj pritet të jetë zyrtari i radhës që do të përfundojë burg, si person i cili ka marr shërbime nga një i akuzuar për zhvatjen e parave të shqiptarëve nëpërmjet skemës së inceneratorëve.

Dokumenti! Adobe_Scan_09_Dec_2022 (2)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit