“I dashuri im pi drogë! Duhet t’i jap fund marrëdhënies sonë për këtë shkak?”

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 09.12.2022, 11:41

Marrëdhëniet shpesh vihen në diskutim për shkak të gjërave që mund të mos na pëlqejnë tek partneri, por çfarë duhet të bëjë kjo vajzë, i dashuri i së cilës konsumon drogë, përgjigjen na e jep ekspertja.

Pyetja: Me të dashurin tim 29-vjeç jemi bashkë prej një viti e gjysmë.Ai ka një shpirt të mrekullueshëm, është i ëmbël dhe ne kemi shumë gjëra të përbashkëta. E shihja veten duke u plakur me të. Por mësova se ai herë pas here merr drogë (kokainë dhe ekstazi) me miqtë e tij.

Unë kurrë nuk kam pirë as një cigare dhe tani që di që ai herë pas here merr drogë më bën të ndihem jo mirë. Edhe nëse është vetëm në festa çdo disa muaj, unë shqetësohem se ai ka një grup të keq sholësh dhe kam frikë se dhe vdes.

Unë e kam pyetur nëse ai do të ndalonte përdorimin e drogës për hir të marrëdhënies sonë. Ai tha se do ta bënte nëse do të kishte fëmijë, por ka të ngjarë t'i provonte përsëri pasi fëmijët të rriteshin. Madje jam përpjekur të flas për rreziqet e drograve, ndërsa ai më tregon statistika se ka më shumë gjasa të lëndohet duke hipur në kalë ose duke bërë sporte ekstreme. Më vjen keq ta them, por do ndihesha më rehat nëse do vdiste nga një sport sesa nga droga. A është e paarsyeshme nëse i jap fund marrëdhënies sonë për shkak të përdorimit të drogës nga ana e tij?

Ekspertja: Ka disa të dhëna në letrën tuaj që përgjigja mund të jetë jo, nuk është e paarsyeshme. Më duket sikur fakti që nuk e pranoni dot përdorimin e drogës te i dashuri juaj mund të jetë një problem themelor për ju.

Megjithatë, ju lejohet të keni gjëra që janë thjesht preferenca bazë. Nuk duhet të të pëlqejë ty droga, që të jesh mirë me një partner që e pëlqen. Juve ju lejohet të keni një marrëdhënie pa këtë asimetri. Do të ketë pjesë të mëdha të jetës së tij shoqërore dhe përvojës emocionale ku ju nuk jeni pjesë dhe mëngjeset e më vonë mund të jenë jashtëzakonisht të mërzitshme, madje edhe shqetësuese, për çiftet që kanë kaluar shumë kohë bashkë.

Ajo që keni përshkruar këtu mund të jetë thjesht një çështje preference, por ju mund t'i trajtoni preferencat tuaja si arsye vendimtare për të vepruar. Thjesht mos prisni që ju të jeni vendimtarë për të tjerët.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit