Sot pritet të tërhiqen një pjesë e autobusëve privatë që e bllokojnë komunikacionin

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.12.2022, 09:40

Autobusët privatë vazhdojnë sot të bllokojnë qarkullimin në Shkup, por sipas njoftimeve nga ora 10:00 e mëngjesit, autobusët do të jenë vetëm në Blv. “Ilinden”, ndrërsa udhëkryqet në qendrat tregtare “Mavrovka” dhe Kryqi i Kuq do të lirohen për lëvizje. Me rreth 200 autobusë të parkuar në këto tri pika trafiku, transportuesit nga e hëna vendosën bllokada duke kërkuar pagesën e borxhit nga Bashkia e Shkupit dhe Ndërmarrja Transportuese Publike (NTP).

Dje, në një takim koordinues, transportuesit vendosën që autobusët të dislokohen nga “Mavrovka” dhe Kryqi i Kuq dhe të nisen për në Blv. “Ilinden”, në lëvizje nga prapa Qeverisë në drejtim të Karposhit te “Alumina”. Arsyeja e zhbllokimit, siç thonë ata, është për të bërë presion më të madh ndaj Bashkisë së Shkupit për të shlyer borxhin.

“Kemi pasur koordinim me organin e përbashkët të transportuesve privatë. Pas konferencës së djeshme për media në qytetin e Shkupit, një debakël i tillë, një turp i tillë që është bërë, gjithnjë e më shumë po dalin në dritë argumentet se kush është fajtori kryesor për këtë situatë, kush është fajtori kryesor që qytetarët e qytetit i Shkupit as fajin dhe as nuk i detyrohet vuajtjet e gjithë kësaj, kush është fajtori kryesor që nuk paguhemi, kush është fajtori kryesor për kaosin në komunikacion”.

“Është drejtpërdrejt administrata e qytetit, kryetarja e qytetit të Shkupit, Danela Arsovska. Gjithnjë e më shumë revolta jonë drejtohet dhe fokusohet në administratën e qytetit të Shkupit”, tha dje Qemal Muriq nga “Sloboda Prevoz”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit