Pendarovski: Motivi për rastin Monstra nuk është vërtetuar

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.12.2022, 09:05

Presidenti Stevo Pendarovski. I pyetur për rastin Monstra, Pendarovski tha se si motiv nuk i duket i besueshëm, pra nuk thotë që ata persona nuk e kanë bërë atë krim, por që motivi për xhihad nuk është i vërtetuar,raporton alsat.

“Nuk them që ata persona nuk e kanë bërë atë krim. Si motiv është i dyshimt nëse është i vërtetë që 5 persona të vriten për xhihad, kjo në Europë ka ndodhur rrallë dekadën e fundit. Nëse është xhihad, pra nëse janë mirë të orgnaizuar, mirë të financuar, dhe që i planifikojnë gjatë sulmet e tyre dhe asnjë nga shërbimet e tona të mos i kualifikojë si të tilla prej përpara.

Gjykimi dhe rigjykimi e vërtetoi se kanë dëshmi se këta persona i kanë kryer vrasjet në liqenin e Smilkovcit, por nuk është vërtetuar se e kanë bërë për luftën e shenjt fetare – xhihad.

Pra ju e kontestoni edhe motivin aktual me të cilin janë denuar, e që është terrorizëm?

Terrorizëm mund të jetë… nuk mund ta dij. Një gjë e di, se motivi për vrasjen nuk është vërtetuar plotësisht“, tha presidenti Pendarovski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit