Mirlinda e AKSHIT e “lëshon fare dorën”, 7.3 miliardë për Grigor Jotin dhe ish-ortakun e Ilir Beqajt

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 08.12.2022, 22:06

Pasi dështoi totalisht në menaxhimin dhe mbrojtjen e të dhënave të shqiptarëve nga lloj-lloj sulmesh brenda vendit e jashtë tij, drejtoreshë Mirlinda e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit, “hedh në hava” mbi 7.3 miliardë lekë për dy “dashuritë” e saj të jetës.

Bëhet fjalë për Grigor Jotin dhe Ilir Beqajn. Si duket e vetmja punë që Mirlinda Karçanaj “e qan” më së miri, është pikërisht dhënia e tenderave në vlera tepër të mëdha ndaj atyre që “de facto” i fitojnë gjithmonë.

Në fakt kompanitë e lidhura me Grigor Jotin dhe Ilir Beqajn kanë fituar thuajse gjithë “llokmat” e mëdha të tenderave të dhëna nga AKSHI i drejtoreshë Mirlindës. Me sa duket listës së gjatë do t’i shtohet edhe ky që po ju paraqesim në këtë artikull.

E kemi fjalën për tenderin me numër reference REF-45791-10-13-2022 dhe me objekt “Përmirësimi i sistemit të ISSH-së dhe infrastrukturës fizike- për ISSH”. Duke shfletuar dokumentacionin përkatës të kësaj procedure shikohet se fondi limit është llogaritur në vlerën 697,361,360 lekë të reja pa TVSH ose rreth 8.3 miliardë lekë të vjetra me TVSH.

Gjithashtu vihet re se në garë kanë marrë pjesë vetëm tre garues, një numër mjaft i cunguar ky për çdo tender, e jo më për nivele të tilla miliardash. Gjithsesi, Mirlinda ka vendosur që fitues do të jetë bashkimi i operatorëve Infosoft Systems” në pronësi të Grigor Jotit dhe “DATA LOG” në pronësi të Sokol Sinanit.

Ky i fundit rezulton të jetë ish-ortak i Ilir Beqajt në firmën INTECH+. Ka dyshime të forta se Beqaj është përfituesi i vërtetë i kompanisë INTECH+ e gjasat janë shumë të mëdha që ai të fshihet gjithashtu edhe pas kompanisë “DATA LOG”. I takon SPAK, në rast se do të zgjohet nga gjumi, që të hetojë këtë tender dhe të vendosë pikat mbi “i”.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit