7 shqiptarë arrestohen në Spanjë: Kryen 40 grabitje me vlerë 800,000 euro

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.12.2022, 22:09

Garda Civile në Spanjë ka çmontuar një bandë kriminale me origjinë shqiptare e cila akuzohet për 40 grabitje me vlerë 800,000 euro.

Mediat spanjolle raportojnë se shtatë shtetasit shqiptarë që janë arrestuar e kishin bazën në Gandia, në qytetin e Valencias dhe fokusin e tyre të "punës" e kishin te shtëpitë e banuara në provinca të ndryshme spanjolle.

Operacioni 'Rovisa' filloi marsin e kaluar kur u kryen disa grabitje në banesa në provincën e Salamancas që shkaktuan alarm të madh social tek qytetarët. Agjentët e Gardës Civile dyshuan se autorët e tyre mund të ishin të njëjtët që kishin kryer sulme të ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit.

Gjatë hetimeve u zbulua se disa nga autorët e dyshuar me origjinë shqiptare përdorën aeroportin e Lisbonës për të hyrë dhe dalë nga Spanja për në vendin e tyre dhe për të vështirësuar punën e agjentëve të Gardës Civile. Për këtë arsye u kërkua mbështetja e policisë portugeze dhe grupit të punës të policisë shqiptare. Të gjithë agjentët u koordinuan nga agjencia evropiane e policisë Europol, në kuadër të platformës evropiane kundër kërcënimeve kriminale EMPACT OPC.

Shqiptarët me kalimin e muajve ishin bërë ekspertë në "punën" e tyre dhe kishin kryer një sërë vjedhjesh në qytetin e Gandía. Ata udhëtonin edhe në vende të ndryshme të Spanjës për të kryer vjedhje. Drejtuesit e grupit i ndryshonin emrat rregullisht në vendin e tyre të origjinës, ndërsa disa prej tyre kishin deri në tre emra dhe identifikime të ndryshme për ta bërë më të vështirë punën për Gardën Civile.

Gjithashtu, shqiptarët shmangnin përdorimin e telefonisë celulare për komunikimet e tyre duke përdorur radio dhe përdornin targa të falsifikuara si masa sigurie për të mos u zbuluar. Garda Civile pas arrestimit të shtatë shtetasve shqiptarë ka kryer kontrolle në shtëpi në Madrid dhe Valencia. Në to u arrestuan shtatë anëtarë të grupit dhe u sekuestruan një sasi e madhe bizhuteri, para, teknologji dhe materiale të ndryshme të përdorura për kryerjen e grabitjeve në provincat Salamanca, Valladolid, León, Palencia, La Rioja, Navarra dhe Zaragoza.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit