8 Dhjetori e gjen Shqipërinë me më pak shqiptarë, që nga 1990 janë larguar më shumë se 1.2 milionë persona

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.12.2022, 21:42

8 Dhjetori shënon Ditën Kombëtare të Rinisë për shqiptarët. 32 vite më parë një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike, protestave paqësore që sollën rënien e sistemit komunist dhe lindjen e demokracisë.

Por kur kanë kaluar 32 vite nga kjo datë e shënuar, Shqipëria po përballet me braktisjen nga shqiptarët. Sipas të dhënave zyrtare nga Organizata e Kombeve të Bashkuara nga viti 1990 deri në 2020 nga Shqipëria janë larguar rreth 1.2 milionë persona, shumica të rinj. Ndërkohë nëse shtohen edhe dy vitet e fundit, ku duhet thënë se largimet kanë qenë masive shifrat rriten edhe më tepër.

Të rinjtë po ikin për një jetë më të mirë në Evropë, ndërkohë që në Shqipëri po mbetin vetëm të moshuarit. Ata shprehen se fëmijët e tyre dhe të rinjtë po ikin pasi këtu nuk kanë asnjë perspektivë për jetën. Madje ata thonë se Shqipëria nuk është bërë Evropë dhe nuk do të bëhet kurrë.

Për fat të keq, kemi ngelur pleqtë vetëm. Kanë ikur për më mirë. Këtu ska perspektivë. Shqipëria nuk është bërë Europë e s’ka për t’u bërë kurrë. Kur je i fundit, mund të dalësh I parafundit po I pari nuk del dot kurrë, të mbledhim mendjen!

Vetëm gjatë vitit 2022 nga Shqipëria janë larguar me mijëra të rinj. Rreth 18 mijë nxënës mungojnë në shkolla dhe mbi 6000 vende kanë mbetur bosh në universitete. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT numri i të moshuarve në Shqipëri po rritet pasi lindjet janë në rënie çdo vit e më shumë. Të rinjtë po largohen dhe riprodhimi i shqiptarëve po bie.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit