Projekti ende në letër/ Shiten 110 apartamente në portin e Durrësit, kush po i blen?

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 08.12.2022, 20:04

Ndonëse nuk është hedhur asnjë metër kub beton, në projektin e Portit të Durrësit janë shitur 11 apartamete. Velra e tyre është shumë e lartë duke filluar 110 mijë euro banesa me e vogël teksa mësohet se vlera e një metër katror do të jetë rreth 1800 euro.

Një shifër që një familje mesatare shqiptare nuk do ta përballonte dot kurrë. Por kush po i blen këto apartamente ende në letër? Përfaqësuesit e kompanisë thonë se ka pasur një sërë kërkesash të larta nga shtetasit e huaj.

"Për rrogat në Shqipëri çmimet janë shumë të shtrenjta, duhet të punojmë shumë vite si familje për të blerë një banesë. Nëse nuk do të zhvillohet projekti, paratë do ju kthehen mbrapsht” – thonë përfaqësuesit e kompanisë.

E gjithë kjo të bën të dyshosh se projekti i Portit të Durrësit nuk është projektuar për shqiptarët. Arabët do të investojnë rreth 2 miliardë euro. Madje kompania ndërtuese ka nisur një fushatë të sponsorizuar edhe në rrjetet sociale ku reklamohet shitja e apartamenteve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit