Arrestohet Albana Ferraj, ish-drejtuesja e OSHEE-së mori 131 mijë euro rryshfet për një tender

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 08.12.2022, 18:32

Shpesh JOQ ka denoncuar me prova dhe fakte sesi tenderat në Shqipëri jepen pa garë, të njejtave kompani apo të njejtëve emra të lidhur me politikën. E sikur të mos mjaftonte kjo, për çudi tenderat fitohen me flamur të kuq, që do të thotë se privati arrin të marrë 99.9% të fondit të vendosur nga shteti. Pretendohet se kompanitë private nuk e dinë fondin që shteti vendos por dimë që ata marrin çdo qindarkë të mundshme.

Së fundmi, Policia e Tiranës njofton se ka arrestuar një grua të moshës 48 vjeçe, me akuzën se ka marr rryshfet për të favorizuar një tender. Në pranga ka rënë ish-drejtuesja ekabinetit pranë OSHEE, Albana Ferraj. Ajo ka përdorur një kompani të saj për të përfituar shumën prej 131 mijë euro të dhënë si ryshfet për favorizimet e bëra.

Shumë para nga taksat e shqiptarëve i kanë shkuar kompanive private për shërbime të cilat shteti mund t’i ofronte vetë, me një kosto më të ulët. E megjithatë në çështjen e tenderave nuk është e përfshirë vetëm një zyrtare, por nëse Policia dhe SPAK kanë guximin të shkojnë më tej, mund të arrestojnë edhe zyrtarë të lartë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit