Xhamitë në Katar, atraksioni kryesor i tifozëve të Kupës së Botës

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.12.2022, 18:43

Prej disa javësh tanimë, Katari është kthyer në kryeqendrën botërore të sportit dhe jo vetëm.

Miliona tifozë nga e gjithë bota kanë mbërritur në Katar për të mbështetur Kombëtaret e tyre të preferuara. Por përveç sportit, tifozët në kohën e lirë po vizitojnë atraksionet më të famshme turistike në Doha. Muzetë dedikuar sportit, rrokaqiejt luksozë, shëtitjet nëpër tregjet tradicionalë dhe vizitat në xhamitë tradicionale janë atraksionet më të preferuara të tyre.

Por duke u ndalur te xhamitë, interesi i tifozëve është tepër i lartë pasi duan të dinë më tepër rreth Islamit dhe kulturës së Lindjes së Mesme. Sadat Anwar, vullnetar në xhami thotë se interesi i tifozëve është shumë i lartë. Sipas tij tifozët vlerësojnë arkitekturën dhe bukurinë e xhamive.

Shumë njerëz janë të interesuar, kjo është ajo që ne prisnim dhe shpresonim. Shumë tifozë po shkëputen nga futbollit dhe ndeshjet për të përjetuar një pjesë të kulturës së Katarit. Ne kemi shumë vizitorë këtu në Xhaminë Blu ose xhaminë Katara. Njerëzit janë vërtet të interesuar të shohin arkitekturën, të vlerësojnë bukurinë e xhamisë dhe të shikojnë besimtarët teksa angazhohen në një nga pesë lutjet ditore.

Maria Rodrigues, një tifoze argjentinase është një nga shumë vizitorë të tjerë që donte të vizitonte xhaminë Katara pasi erdhi nga Argjentina për të parë Kupën e Botës.

Që kur isha fëmijë më interesonte gjithmonë feja dhe kryesisht feja e Lindjes së Mesme. Kur bashkë me familjen vendosëm që të vinim këtu në Katar për Kupën e Botës, ishim shumë të emocionuar të njihnim xhami të ndryshme dhe me të vërtetë fenë. Kur hyra për herë të parë në xhami u ndjeva shumë rehat dhe e sigurt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit