Me dhëmbë të thyer dhe mbipeshë, niset drejt Austrisë ariu që u mbajt 20 vite në restorantin në Tiranë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.12.2022, 17:12

Ariu i fundit i murrmë i Shqipërisë u shpëtua nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve të mërkurën dhe do të dërgohet në një vend të sigurt në Austri. Organizata "Katër Putrat" kanë bërë gati të gjitha dokumentet që ariu 24-vjeçar, i quajtur Mark të niset drejt Austrisë. Veterinerja kryesore e grupit, Julia Bohner tha:

Jam shumë e sigurt se nëse matim rrahjet e tij të zemrës tani, ai do të jetë shumë i stresuar.

Marku, ariu i fundit kafe në robëri në Shqipëri, shikon nga kafazi i tij, para se të transferohet, në Tiranë, Shqipëri, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz prej 20 vitesh në një restorant në kryeqytetin Tiranë. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

Veterineria kryesore Julia Bohner e qetësoi Markun përpara se ta fuste në furgonin që do ta çonte në qendrën Arbesbach, 150 kilometra (90 milje) në perëndim të Vjenës.

Ariu i fundit që u mbajt në një kafaz kaq të vogël, ne do ta shpëtojmë sot.

Aktivistët e organizatës bamirëse për të drejtat e kafshëve "Four Paws" inspektojnë Markun, pasi qetësuan ariun e murrmë, brenda një kafazi të vogël në Tiranë, Shqipëri, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz prej 20 vitesh në një restorant në kryeqytetin Tiranë. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

Marku u mbajt në një kafaz prej 120 metrash katrorë për 20 vjet në një restorant në kryeqytet, Tiranë. Nuk ka asnjë të dhënë se si ai u kap fillimisht. Organizata e shpëtimit tha se ariu ishte ushqyer me ushqim të papërshtatshëm, gjë që e kishte bërë atë mbipeshë dhe dhëmbët i ishin thyer.

Ne gjithashtu shohim se ai nuk po ecën siç duhet, nuk po sillet siç duhet.

Tani Marku 250 kg është mbipeshë dhe ka vështirësi në lëvizje. Për shkak të mërzisë dhe stresit ai ka zhvilluar çrregullime ankthi, duke u bërë agresiv dhe duke u shqetësuar me zhurmën më të vogël. Gjendja e tij u përkeqësua kur Liza vdiq. Hiqmet Murati, rojtari i arinjve për 20 vjet tha:

Marku nuk mund të ndalonte së qari për dy ose tre muaj. Pronarët madje e lanë çiftin të çiftëzohej, por asnjë nga këlyshët nuk mbijetoi sepse prindërit e tyre të stresuar i kafshuan për vdekje.

Marku, ariu i fundit kafe në robëri në Shqipëri, shikon nga kafazi i tij, para se të transferohet, në Tiranë, Shqipëri, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz prej 20 vitesh në një restorant në kryeqytetin Tiranë. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

Në Austri, Mark do të ketë një rrethim natyror prej 2,500 metrash katrorë, me shkurre, pemë, mundësi për të lëvizur dhe kujdesin e duhur ushqimor dhe mjekësor.

Më shumë se 30 arinj të mbajtur pranë restoranteve dhe vendeve të tjera publike në Shqipëri janë shpëtuar që nga viti 2015. Organizata "Katër Putrat" shpëtuan 11 prej tyre, ndërsa të tjerët u dërguan në vende të sigurta ose kopshte zoologjike në Belgjikë, Gjermani, Itali, Greqi dhe Britani në bashkëpunim me të tjera organizata. Organizatat e kafshëve të egra duan që autoritetet të forcojnë dhe zbatojnë legjislacionin, por gjithashtu të punojnë për tregtinë e paligjshme në rritje të kafshëve të egra.

Aktivistët e organizatës bamirëse për të drejtat e kafshëve "Four Paws" mbajnë ariun kafe të qetësuar të quajtur Mark, pasi u shpëtua nga një kafaz i vogël në Tiranë, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz prej 20 vitesh në një restorant në kryeqytetin Tiranë. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

Aktivistët e organizatës bamirëse për të drejtat e kafshëve "Four Paws" mbajnë ariun kafe të qetësuar të quajtur Mark, pasi u shpëtua nga një kafaz i vogël në Tiranë, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz prej 20 vitesh në një restorant në kryeqytetin Tiranë. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

Ariu 24-vjeçar i quajtur Mark shtrihet i qetësuar në një kafaz transporti pasi u shpëtua në Tiranë, Shqipëri, të mërkurën, 7 dhjetor 2022. Marku, një ari 24-vjeçar u mbajt në një kafaz për 20 vjet në nje restorant ne kryeqytetin Tirane. Ariu i fundit kafe i Shqipërisë në robëri është shpëtuar nga një organizatë ndërkombëtare për mbrojtjen e kafshëve dhe është dërguar në një vend të shenjtë në Austri. (AP Photo/Franc Zhurda)

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit