Sërish vdekje në Katar! Një punëtor emigrant humbi jetën gjatë fazës së grupeve

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 07.12.2022, 20:32

Një punëtor emigrant ka humbur jetën gjatë Kupës së Botës, ndërsa kryente riparime në resortin e përdorur si bazë stërvitore për skuadrën e Arabisë Saudite gjatë fazës së grupeve.

Ky lajm është konfirmuar edhe nga FIFA e cila shprehet se autoritetet e Katarit po hetojnë më shumë rreth këtij rasti. Punëtori, i cili raportohet se ka qenë emigrant nga Filipinet, mësohet se ka humbur jetën në një aksident me pirun.

FIFA është thellësisht e pikëlluar nga kjo tragjedi dhe shprehim ngushëllimet për familjen e punëtorit. Sapo FIFA u njoftua për aksidentin, ne kontaktuam autoritetet lokale për të kërkuar më shumë detaje. FIFA do të jetë në gjendje të komentojë më tej pasi të kenë përfunduar proceset përkatëse në lidhje me vdekjen e punonjësit.

Qeveria e Katarit tha se po shqyrton situatën mes kritikave të përgjithshme nga grupet humanitare për kushtet e sigurisë për punëtorët migrantë. Në një deklaratë, një zyrtar i Katarit tha se "nëse hetimi arrin në përfundimin se protokollet e sigurisë nuk janë ndjekur, kompania do t'i nënshtrohet veprimeve ligjore dhe ndëshkimeve të rënda financiare.

Resorti me pesë yje Sealine Beach ku ndodhi aksidenti, ka qenë i hapur për më shumë se 25 vjet dhe përmban 58 vila luksoze, si dhe një fushë trajnimi me madhësi të plotë, një bar, një fushë mini-golfi dhe disa restorante.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit