Komandanti i KFOR-it: Rrezikuam të humbim gjithçka që u arrit për 23 vite

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.12.2022, 16:13

Situata në Kosovë është e qetë dhe stabile, ndonëse mund të jetë e ndjeshme në veri dhe gjatë muajve të kaluar, rrezikuam të humbim gjithçka që është arritur në 23 vitet e mëparshme.

Kështu e përshkruan situatën në Kosovë komandanti i ri i KFOR-it, gjenerali Angelo Michele Ristuccia, në një intervistë për Euronews Serbia.

I pyetur se sa e komplikuar është situata sipas tij, komandanti i KFOR-it thotë se për të është një përvojë sfiduese dhe se situata është unike.

“Para së gjithash, kjo është një përvojë sfiduese për mua për shkak të mandatit të fortë që kam dhe kompleksitetit të detyrave që duhet të kryejë KFOR-i. Është gjithashtu një situatë komplekse sepse komuniteti dhe aktorët në këtë fushë janë heterogjenë, të gjithë kanë interesat e tyre që ndonjëherë mbivendosen. Është gjithashtu një situatë komplekse për shkak të tensioneve që lindin ndonjëherë në popullatë”.

Ai tutje ka thënë që megjithatë, ata po përpiqen që të bëjnë më të mirën në terren.

“Të sigurojmë paqen dhe sigurinë dhe që KFOR-i të përmbushë detyrën e tij, që do të thotë të sigurojë një mjedis të sigurt dhe të kontribuojë në lirinë e lëvizjes në mbarë Kosovën.

Ristuccia gjithashtu theksoi se situata në përgjithësi është e qetë dhe stabile, edhe pse mund të jetë e ndjeshme në veri, transmeton Klankosova.tv.

“Ju e dini më mirë se unë se çfarë ka ndodhur në muajt e kaluar, duke filluar nga korriku. Gjatë muajve të mëparshëm kemi rrezikuar të humbim gjithçka që është arritur në 23 vitet e mëparshme. Situata është shumë komplekse sepse në veri ka pasur një dalje të njerëzve nga institucionet që çuan në një vakum dhe njerëzit ndjejnë pasiguri dhe frikë në këtë moment”.

“Mendoj se ka një retorikë të panevojshme nga të 2 palët që nuk i kontribuojn paqes dhe stabilitetit në këtë situatë. Kjo lloj narrative nuk kontribuon në forcimin dhe zhvillimin e dialogu dhe arritja e rezultateve që nevojiten. Shfrytëzoj rastin të ftoj të gjitha palët që të shmangin çdo lloj deklarate që mund të çojë në përshkallëzim.

Ai tutje thotë që KFOR-i është plotësisht i përkushtuar për të ofruar siguri në këtë zonë.

“Në terren ne i kryejmë detyrat në përputhje me mandatin tonë të përcaktuar me Rezolutën 1244 të OKB-s dhe punojmë me mjetet tona dhe sigurojmë popullatën që jemi aty, për të ofruar sigurinë e lëvizjes. Njëkohësisht e gjithë lidershipi i KFOR-it është i përfshirë në takime me të gjithë aktorët me qëllim gjetjen e zgjidhjes më të mirë për të garantuar në bazë se ka hapësirë ​​të mjaftueshme për diplomatët dhe politikanët për të zhvilluar dialog, për të forcuar besimin e ndërsjellë dhe për të gjetur zgjidhjet më të mira që mund të sigurojnë një e ardhmja për të gjithë njerëzit në Kosovë”, tha shefi i misionit të Aleancës Veri-Atlantike në Kosovë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit