14-vjetori i vrasjes së të miturit nga policia, të rinjtë grekë kthejnë rrugët në shesh-beteja

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 07.12.2022, 15:12

Kanë kaluar plot 14 vite që nga vrasja e Aleksandros Grigoropoulos nga një polic, por kjo nuk e ka zbehur aspak forcën reaguese të të rinjve grekë kundër dhunës policore. Mijëra protestues në disa qytete të policisë kanë kujtuar vrasjen e 15-vjeçarit dhe kanë shkaktuar trazira të shumta.

Në Athinë dhe Selanik raportohet për të paktën 14 policë të plagosur pas sulmeve të të rinjve kundër policisë. Në Athinë policia raporton se ishin mbi 8 mijë protestues dhe rreth 1 mijë prej tyre i janë përgjigjur policisë me hedhje gurësh dhe bomba molotov.

Ndërkohë, forcat e rendit janë përpjekur t’i shpërndajnë me gaz lotsjellës. Grupet e të rinjve kanë vënë zjarre te koshat e plehrave dhe kanë dëmtuar stacionin e metrosë në sheshin Omonia. Ashtu si në kryeqytet, edhe në Selanik ka pasur një numër të madh protestuesish, rreth 6 mijë.

Në këtë qytet, persona të maskuar kanë ngritur barrikada dhe kanë sulmuar forcat e policisë, teksa rrugët e Selanikut janë shndërruar në shesh-beteja. Këto incidente nuk janë mundur të shmangen, pavarësisht se ishin angazhuar më shumë se 4 mijë forca policie.

Kjo nuk ishte protesta e parë e këtij viti kundër dhunës policore, sepse pak kohë më parë protestuesit mbushën rrugët pasi një patrullë policie qëlloi në kokë një të ri të komunitetit rom, pasi i ishte vënë në ndjekje për arsyen se nuk i kishte dhënë 20 euro një karburanti në Selanik.

Oficeri, i cili shkrepi armën është arrestur nga policia për vrasje të mbetur në tentativë, teksa 16-vjeçari rom është ende në spital në gjendje kritike për jetën. Vitin e shkuar policia greke qëlloi për vdekje një 21-vjeçar po nga komuniteti rom në vendin fqinj.

Ndërkohë shqiptarët e kanë dëshmuar tashmë që fiken shumë shpejt në ngjarje të tilla. Klodian Rasha, pamjet e vrasjes së të cilit janë publikuar edhe në internet, po harrohet shumë shpejt nga mendjet tona dhe me siguri do ta kujtojmë dhunën policore vetëm kur të ndodhë një tjetër rast i ngjashëm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit