Zyrtarizohet nga KQZ-ja serbja që po sfidon Listën Serbe në veri

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.12.2022, 10:25

Zgjedhje të jashtëzakonshme pritet të mbahen më 18 dhjetor në Veri të Kosovës, konkretisht në katër komunat,Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Lista Srpska, parti e udhëhequr nga Goran Rakiq, nuk do të marrë pjesë në këto zgjedhje, mirëpo pjesë e tyre do të jetë një qytetare serbe.

Bëhet fjalë për Sladjana Pantovic, e cila do të garojë si kandidate e pavarur për kryetare të Zveçanit.

Në tërheqjen e sotme të shortit, për renditjen e partive politike, Pantoviqit iu zyrtarizuar numrin 114 nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Kjo kandidate, ditë më parë, kishte thënë se do të shkojë në zgjedhje pa marrë parasysh vendimin e Listës Serbe. Sipas saj, kjo parti nuk i përfaqëson interesat e popullit serb por interesa të caktuara.

Kujtojmë se partia më e madhe e serbëve në Kosovë, Lista Serbe, ka deklaruar se nuk do të jetë pjesëmarrëse në zgjedhjet e jashtëzakonshme.

“Marrë parasysh vendimin e Prishtinës për mbajtjen e zgjedhjeve të jashtëzakonshme lokale në veri të Kosovës, duam të informojmë opinionin se Lista Serbe nuk do të marrë pjesë në këto zgjedhje dhe as qytetarët që e mbështesin partinë tonë, nga të cilët mbi 95 për qind janë në këto zona”, thuhet në njoftimin e këtij subjekti politik.

Kryetarët e katër komunave në të cilat presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani i shpalli zgjedhjet më 18 dhjetor, pas konsultimit me subjekteve politike dhe institucionet, kanë qenë nga subjekti politik serb Lista Serbe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit