Ishin gati të ekzekutonin grushtin e shtetit në Gjermani, arrestohen në flagrance 25 ekstremistë

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 07.12.2022, 09:56

Politika gjermane është tronditur në orët e fundit nga një grusht shteti i organizuar, që do të merrte drejtimin e vendit në harkun e disa orëve. Të paktën 25 persona janë arrestuar për këtë komplot, me qëllim rrëzimin e qeverisë.

Dyshohet se ata po planifikonin të sulmonin ndërtesën e parlamentit, Reichstag dhe të merrnin pushtetin në mënyrë të menjëhershme. Një shtetas gjerman, i referuar si princi Heinrich XIII, 71-vjeç, dyshohet se ka qenë “truri” i këtij plani.

Në mesin e të arrestuarve në 11 qytete të Gjermanisë, sipas prokurorëve federalë, ishin dy drejtuesit e planit. Ndër të arrestuarit janë edhe anëtarë të lëvizjes ekstremiste Reichsbürger (Qytetarët e Rajhut), e cila ka qenë prej kohësh nën vëzhgimin e policisë për sulme të dhunshme dhe teori konspirative raciste.

Kjo lëvizje gjithashtu refuzon njohjen e drejtimit aktual të shtetit. Rreth 50 persona dyshohet se kanë qenë pjesë e këtij grupi për të ekzekutuar grushtin e shtetit. Ata akuzohen se po komplotonin për të përmbysur republikën dhe për të vendosur një rend të ri, i modeluar sipas Gjermanisë së vitit 1871.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit