Studimi: George Soros ndikon mediat në mbarë botën me lidhjet e tij me 253 organizata

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.12.2022, 21:42

Miliarderi George Soros është i lidhur me të paktën 253 organizata mediatike në mbarë botën, sipas një studimi të ri të kryer nga MRC Business.

MRC Business, pjesë e Qendrës Konservatore të Kërkimit të Medias, zbuloi se Soros përdor bamirësitë e tij për të ndërtuar marrëdhënie me organet e lajmeve dhe organizatat e "medias aktiviste". Sipas analistiti Joseph Vazquez grupet e gazetarisë që mbështet Soros kanë aftësinë të formojnë opinionin publik.

Grupet e gazetarisë që mbështet Soros kanë aftësinë të formojnë opinionin publik praktikisht në çdo kontinent dhe në shumë gjuhë. Ata gjithashtu e izolojnë atë nga hetimi sepse gazetarët e shohin atë si një aleat, jo një objektiv për hetim. Përpjekjet e filantropit 92-vjeçar për të promovuar axhendën e tij të çuditshme të 'shoqërisë së hapur' përfshijnë disa nga idetë më radikale majtiste mbi abortin, ekonominë marksiste, anti-amerikanizmin, heqjen e fondeve të policisë, ekstremizmin mjedisor dhe fanatizmin LGBT. Në Shtetet e Bashkuara, Soros është i njohur për përfshirjen e tij masive në mbështetje të politikave dhe politikanëve liberalë. Që nga zgjedhjet e vitit 2016, ai ka shpenzuar të paktën 200 milionë dollarë për të mbështetur kandidatët politikë, që përfshin 29 milionë dollarë për prokurorët lokalë dhe prokurorët e qarkut.

Soros ishte donatori më i madh për demokratët gjatë zgjedhjeve afatmesme, por MRC Business thotë se kjo është "vetëm një ‘pikë në ujë’ në krahasim me mbi 32 miliardë dollarë që ai derdhi në Fondacionet e tij të Shoqërisë së Hapur (OSF) që nga viti 1984 për të formuar politikën sipas dëshirës së tij në një global.

Shumë prej mediave që Soros ndihmon në financimin e tyre mbështeten nga Big Tech dhe gazetarë të tjerë si burime informacioni, ndërsa të tjera thjesht i bëjnë jehonë pikave të bisedimeve të krahut të majtë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit