Një grusht që mori gjithë vëmendjen/ Shqiptarët kanë 32 vite që hanë dru nga politikanët!

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 06.12.2022, 16:41

Halli më madh i militantëve sot ishte se kush do të kishte më shumë vëmendje, Rama në Samitin e BE-së apo Berisha me protestat që premtojnë rrëzimin e qeverisë. Ndërsa halli i shqiptarëve të zakonshëm, i atyre që i ranë si Magelani sot për rrugicat e baltës së Tiranës për të shkuar në punë, ishte të mbërrinin në orar, e të siguronin ditën e punës për familjen. Me ta nuk u mor askush, as që u interesonin ata.

Befas ra një grusht dhe mori gjithë vëmendjen. Për një momet e gjithë skaleta e programuar e dy partive politike u rrëzua dhe të gjithë u kapën pas këtij grushtit. Nga të dyja kampet nisën të prodhonin lajme, njëra anë si viktimë e tjera si ngushëlluese e dhunës. Po me drurin që po hanë shqiptarët për 32 vite, kush u mor? Askush!

Në 1997-tën, shqiptarët hynë në luftë me njëri-tjetrin, u rahën, u vranë e u rrënuan ekonomikisht. Askush nuk u kujtua për luftën civile, për drurin e parë që shiptarët hëngrën pas 45 vitesh në komunizëm. Ishte një dru i rëndë që erdhi nga politika. Edhe sot nuk ka një fajtor të dënuar.

Më 21 janar 2011, shqiptarët u rrahën në mes të Bulevardit, u vranë 4 shqiptarë të pafajshëm. Edhe sot askush nuk është kujtuar të dënojë fajtorët. Të dyja partitë politike e përdorin sipas axhendës dhe skaletës së tyre të përvitshme këtë ngjarje.

Në maj të vitit 2018, Enea Ftoi vdiq në Komisariatin e Korçës. Familjarët akuzuan se u rrah për vdekje nga policia për një cigare hashash. Askush nuk u dënua si fajtor dhe çështja u mbyll nga Prokuroria me arsyetimin se nuk ka pasur dhunë ndaj tij

Më 9 dhjetor 2020, shqiptarët u rrahën nga policia e veshur me hekur nga koka të këmbët, sepse protestuan për Klodian Rashën. Një të riu i morën jetën dhe qindra të tjerëve u dhanë shkopa gome, gaz-lotsjellës dhe prangat. Askush nuk dënua si fajtor i dhunës së protestueve të lirë që kërkuan siguri për jetën.

Më 19 tetor 2022, Lear Kurti vdiq në fugonin e policisë. Familjarët nxorrën disa foto se ai ishte rrahur për vdekje, ndërsa Prokuroria doli në vendimin se ai vdiq nga mbidoza. Askush nuk u mor si fajtor i humbjes së jetës së një të riu.

Dhjetra shqiptarë rrihen po ashtu çdo ditë. Disave u ushtrohet dhunë verbale dhe në disa raste dyshohet se edhe dhunë fizike nga Policia Bashkiake, sepse shesin spinaq e qepë, dhe disa se mbledhin bidona.

Dhjetra shqiptarë janë dhunuar përtej kufirit, sepse partitë politike i detyruan të largohen nga vendi nëpërmjet malit, detit e poshtë kamionit.

Askush për ta nuk është dënuar si fajtorë, faji i mbetet gjithmonë të dhunuarit.

Prej 32 vitesh shqiptarët po mbajnë në kurriz kërbaçin e politikës, po shtypen, po poshtërohen dhe po varfërohen. Sërish askush nuk është fajtor dhe askush nuk është dënuar.

Por grushtit të sotëm ia gjetën fajtorin, i bën skedën, i nxorrën dosjet dhe rrënjët familjare. Për drurin që po u jep shqiptarëve çdo ditë, përse nuk reagon politika? Përse nuk reagon politika për dhunën e banorëve të Astirit, 5 Majit, Laprakës dhe gjithë Shqipërisë që protestojnë për të mbrojtur pronën e tyre?!

Ky dru nuk i intereson politikës, madje i duhet për të mbajtur pushtetin, i duhet që ata të pasurohen e të shtojnë vilat në majë të kodrave e buzë detit, e shqiptarët të jenë të nënshtruar e të vuajnë për bukën e gojës.

Një grusht është lule, përballë drurit që shqiptarët po hanë çdo ditë!

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit