Pse rinia po e lë Maqedoninë e Veriut?!

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 06.12.2022, 13:06

Nëntëdhjetë për qind e të rinjve në vend duan të emigrojnë dhe një nga faktorët që nxit emigracionin është korrupsioni, sipas hulumtimit të Institutit për Qeverisje të Mirë dhe Perspektiva Euro-Atlantike (IDUEP), në kuadër të projektit europian. Çfarë duan të rinjtë – Profesionet e së ardhmes kërkojnë “dije dhe aftësi”, dhe në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale (MTSP) dhe Drejtorinë e Zonave Zhvillimore Industriale Teknologjike (TIZ).

Vitin e kaluar papunësia e të rinjve ishte 28.3 për qind, por edhe përqindja e varfërisë tek të rinjtë ishte e lartë – 27.3 për qind, ose çdo i katërti i ri në vend përballet me varfërinë.

“Gjëja më e rëndësishme është të punohet për cilësinë. Një e treta e përfituesve të ndihmës sociale janë tëk te rinjte. Shteti yne nuk ka një plan veprimi se si të ndërtojmë një jetë cilësore për të rinjtë në shoqërinë tonë. Ne mund të ofrojmë super aftësi për profesionet e ardhshme për të rinjtë, megjithatë, po sikur të rinjtë të mos kenë një jetë cilësore.

Të gjithë ne si shoqëri duhet të vendosim rininë në fokus, të punojmë me të rinjtë së bashku për rininë, të dëgjojmë rininë dhe kështu do ta mbajmë rininë në shtëpi”, tha sot Biljana Stojcheska nga Unioni Rinor dhe hulumtuese e hulumtim mbi papunësinë e të rinjve.

Drejtori i TIRZ-it, Jovan Despotovski, tha se ka shumë hapësirë ​​për të bërë diçka më shumë dhe theksoi se reforma në arsim duhet të zbatohet dhe të realizohet plotësisht. Sipas tij, nuk do të thotë asgjë të re nëse thotë se sistemi arsimor duhet të reformohet.

“Ne e dëgjojmë këtë çdo ditë. Nuk është detyra ime si drejtor i Drejtorisë të ndikoj, pra të krijoj reformën e sistemit arsimor”, tha ai.

Sipas kryetarit të Kuvendit universitar në UKIM, Sllavço Temelkovski, pika kryesore është mosinformimi i të rinjve për të gjitha përfitimet aktuale që mund t’i marrin me ligje të caktuara.

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovana Trenchevska, tha se nga bisedat me të rinjtë kanë ardhur në përfundim se me Ligjin e ri për marrëdhënie të punës duhet të ofrohen forma të reja të punës, përkatësisht punë fleksibile – punë nga shtëpia dhe punë në distancë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit