Nis shitja e apartamenteve në Portin e Durrësit/ Fitimi 2.2 MILIARD €

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 06.12.2022, 08:35

Shitja e 13.000 apartamenteve të pandërtuara në Portin e Jahteve në Durrës, do të nisë zyrtarisht më 8 Dhjetor. Investimi prej 2 MLD € është përfolur si një nga aferat më të mëdha korruptive të qeverisë Rama. Investimi i parashikuar në fazën e parë është 595 MLN €.

Projekti me kompani me zotërues fantazmë, është 33% në zotërim të shtetit shqiptar me kompaninë “Albanian Seaports Development Company”. “Eagle Hills Real Estate Development”, sh.a., dhe “Nshmi Development L.L.C”, kanë 67% të aksioneve.

Në njoftim shkruhet se çmimi fillestar do të jetë 110.000€ dhe apartamentet do të kenë 1-3 dhoma, ndërtime të ngjeshura me pak hapësirë. 1500-2000 €/metri2 do të jenë çmimet e shitjes. 93% e projektit do të jetë rezidenciale dhe 3.5% hotele (rreth 850 dhoma), e sipërfaqe tregtare.

3.2 MLD € është fitimi që pritet të gjenerojë në 35 vjet projekti. 2.26 MLD € (70% e totalit të të ardhurave) do të gjenerohet nga shitja e apartamenteve.

Apartamentet pritet të nisin ndërtimin në 3-mujorin e parë të vitit 2023.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit