Shpërthen cisterna e karburantit në aeroportin rus, dëmtohen dy bombardues/ 3 të vdekur dhe 6 të plagosur

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.12.2022, 12:12

Tre persona humbën jetën dhe gjashtë të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi një cisternë karburanti shpërtheu në një aeroport rus pranë qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës.

Sipas raporteve të mediave të huaja ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e kësaj të hëne, ndërsa bëhet e ditur se edhe të paktën dy bombardues me aftësi bërthamore mund të jenë dëmtuar në shpërthime të veçanta në dy fusha ajrore ruse.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë nuk ka komentuar ende incidentet, të cilat ndodhën qindra kilometra larg kufirit ukrainas.

Dy bombardues bërthamorë strategjikë me rreze të gjatë Tu-95 u dëmtuan nga një dron që ra në pistën e aeroportit Engels në rajonin e Saratovit të Rusisë perëndimore.

Engels shërben si bazë për bombarduesit strategjikë me aftësi bërthamore Tu-95 dhe Tu-160 dhe ndodhet 500 kilometra në lindje të kufirit të Ukrainës.

Shpërthimet misterioze që ndodhën në dy bazat ajrore ruse rrisin mundësinë që Kievi të ketë gjetur një mënyrë për të shigjetuar bombarduesit rusë me rreze të gjatë, që synojnë të përdoren në sulmet kundër infrastrukturës së Ukrainës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit