Keni vështirësi për të fjetur? Ju rrezikoni të jeni prekur nga diabeti i tipit 2

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 05.12.2022, 10:05

Me afrimin e sezonit të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, studiuesit në Universitetin e Australisë Jugore, po u kujtojnë njerëzve që t'i japin gjithmonë e më shumë përparësi gjumit të mirë. Hulumtimet e reja ngrenë dyshime se gjumi jo i qetë mund të shoqërohet me faktorë rreziku për diabetin e tipit 2.

Në studimin e parë, studiuesit zbuluan se njerëzit që raportuan probleme me gjumin kishin, mesatarisht, më shumë gjasa të kishin tregues shëndeti të dobët kardiometabolik, kolesterol dhe peshë trupore, që mund të kontribuojnë në diabetin e tipit 2.

Studiuesja e UniSA, Dr. Lisa Matricciani thotë se aspekte të ndryshme të gjumit lidhen me faktorët e rrezikut për diabetin. Në Australi, pothuajse një milion të rritur kanë diabet të tipit 2. Në nivel global, diabeti i tipit 2 prek më shumë se 422 milionë njerëz.

Studimi mori në shqyrtim mbi 1000 njerëz me një moshë mesatare 44.8 vjeç. Shumica e pjesëmarrësve (87%) ishin nëna dhe rreth gjysma e pjesëmarrësve (48%) raportuan se kurrë nuk kishin bërë gjumë jo të qetë. Studiuesit shikuan një sërë karakteristikash të gjumit: problemet e gjumit të vetë-raportuara, kohëzgjatja, koha, efikasiteti dhe ndryshueshmëria e kohëzgjatjes së gjumit nga dita në ditë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit