Zbulohet plani me 5 pika i Mbretërisë së Bashkuar për emigrantët: Deportimi në Ruandë dhe në vendet e treta

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.12.2022, 22:36

Numri i emigrantëve që mbërrijnë çdo ditë në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë ilegale sa vjen e rritet edhe më tepër.

Përballë presionit të shoqërisë dhe mediave, Sekretarja e Brendshme Suella Braverman po ndërmerr hapa për të penguar mbërritjen e emigrantëve.

Plani i saj është që të gjithë azilkërkuesit që përdorin rrugë "të paligjshme" do të mbyllen për një kohë të pacaktuar dhe do të ndalohen të vendosen në Mbretërinë e Bashkuar.

Shumë deputetë po përpiqen t’i bëjnë presion kryeministrit Rishi Sunak për të marrë një qasje më drastike ndaj gomoneve që kalojnë Kanalin Anglez.

Në planin e ofruar nga Qendra për Studime Politike janë përcaktuar disa pika:

1)Të ndalohen për një kohë të pacaktuar të gjithë azilkërkuesit që hyjnë në vend “në mënyrë të paligjshme”.

2)Deportimi i të gjithëve në Ruandë ose vende të tjera të treta

3)Bërja e paligjshme e kërkimit të e azilit në Mbretërinë e Bashkuar pasi emigrantët kanë udhëtuar nga një vend i sigurt.

4)Bërja më e vështirë e përdorimit të Aktit të Skllavërisë Moderne për të kërkuar azil, pas abuzimit të supozuar të rregullave për t'i shpëtuar dëbimit.

5)Kufizimi i numrit të pranimeve i emigrantëve që vijnë nga Ukraina, Afganistani dhe Siria në jo më shumë se 20,000 në vit.

Ministrat ende nuk kanë rënë dakord për detajet e legjislacionit të planifikuar, i cili nuk pritet të publikohet deri në vitin e ri.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit