Shqiptari nxjerr zbuluar Qeverinë: Kazakistani nuk na i ka hequr vizat, kam 2 ditë në aeroport dhe rrezikoj ndalesë 5-vjeçare

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 04.12.2022, 19:35

Më 14 shtator të këtij viti Qeveria njoftoi dhe trumbetoi me të madhe lajmin se Kazakistani ka hequr vizat për shtetasit shqiptarë.

Sipas këtij lajmi të Qeverisë, shqiptarët mund të udhëtojnë lirisht, pa viza drejt shtetit të Kazakistanit.

Një lajm i tillë në realitet duket se nuk është aspak i vërtetë edhe pse jemi në muajin dhjetor.

Një shtetas shqiptar ka treguar për redaksinë e JOQ ALBANIA se ky lajm nuk është i vërtetë pasi atij i është ndaluar hyrja për në Kazakistan.

Shqiptari thotë se prej dy ditësh është i ndaluar në aeroportin “Astana” të Kazakistanit pasi i duhet vizë për të vizituar gruan e tij nga Kazakistani.

Para se të ndërmerrte këtë udhëtim, shqiptari kishte marrë informacion në konsullatën e Kazakistanit në Tiranë dhe aty i kishin siguruar se mund të udhëtonte i lirë pa vizë.

Por pasi mbërriti në aeroportin “Astana” shqiptarit i është ndaluar hyrja bashkë me 5 bashkatdhetarë të tjerë.

Shqiptari rrezikon 5 vite ndalesë në Kazakistan për shkak të problemit me vizat. Ai është në pritje të fluturimit tjetër për t’u kthyer në Shqipëri pasi nuk ka çfarë të bëjë pa vizë.

Më poshtë mund të ndiqni mezashin e shqiptarit për bashkatdhetarët e tjerë që të mos rrezikojnë të udhëtojnë pa viza.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit