Rrafshimin i Uzinës/ Ballshi po shpopullohet, rrugët të mbushura me të moshuar

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 04.12.2022, 18:56

Qyteti i Ballshit vite më parë gëlonte nga rinia dhe puna. Sot, kur rafineria e naftës ka shkuar për skrap, në rrugët e qytetit kanë mbetur vetëm të moshuar. Shumica e të rinjve dhe e forcës punëtore janë larguar nga qyteti. Zinxhiri ekonomik u ndërpre që në momentin kur uzina u shkatërrua.

Shumica e bizneseve nuk po punojnë më, qepenat janë të mbyllur e disa janë vendosur për shitje ose dhënie me qira. Të shumta janë dhe tabelat e shitjes së shtëpive. Askush nuk do të qëndrojë më në një qytet të varfër.

Sipas të dhënave, në kopshte dhe shkolla janë 400 fëmijë më pak të regjistruar. Rreth 1 mijë naftëtarë mbetën pa punë, e si pasojë, kjo u reflektua edhe në ekzistencën e qytetit.

Qyteti kur dikur prodhonte naftë për gjithë Shqipërinë, sot ka rënë në heshtje dhe në një krizë të madhe ekonomike. Rrënimin e qytetit e nisi Sali Berisha i cili privatizoi Rafinerinë, e më pas e vazhdoi Edi Rama duke e çuar atë për skrap.

Për këtë arsye sot shqiptarët po e blejnë naftën 220 lekë për litër, apo aq sa i teket Bordit t'a vendos çmimin. Rrënimi i Ballshit ka shkaktuar këtë krizë që sot po përjetojmë sa i përket çmimit të naftës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit