Mashtrimet financiare, zbulohen dy futbollistët që spiunuan Juventusin

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 04.12.2022, 09:01

Juventusi është në një situatë kaotike, pasi skuadra ka shpallur falimentimin dhe është larguar i gjithë bordi drejtues. Sikur mos mjaftonte kjo, po zbulohen çdo ditë e më shumë skema mashtrimi financiare nga klubi bardhezi.

Për të mbuluar gropat në bilancet financiare, ish-kapiteni i bardhezinjve, Xhorxhio Kielini, dërgonte mesazhe në grupin Whatsapp-it të lojtarëve, u kërkonte që të deklaronin se kishin hequr dorë nga 4 rroga mujore.

E vërteta ishte se të gjithë dinin që tre nga këto rroga do t’u paguheshin në një kohë të dytë në bazë të një akordi të fshehtë dhe se kishin hequr dorë nga vetëm një rrogë.

Këto gjëra Juventusi i bënte për të modifikuar bilancet financiare. Prej ditësh shumëkush ka pyetur se si kanë përfunduar në duart e hetuesve këto mesazhe dhe më në fund është zbuluar autori.

Më saktësisht janë dy lojtarë që ua kanë kaluar materialin hetuesve. “La Gazzetta Dello Sport” bën të ditur se dy lojtarët të cilët ia kanë raportuar ata hetuesve që i kanë marrë në pyetje, janë Matijs De Ligt dhe Matia de Shiljo.

Nëse për të parin edhe mund të jetë e kuptueshme pasi nuk është pjesë e bardhezinjve pasi i është bashkuar Bajern Myninh në verë, ka shumë çudi për veprimin e të dytit i cili është ende pjesë e skuadrës torineze.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit