“Nuk na japin lekët”/ Personat me aftësi të kufizuara: Na hoqën edhe paketën sanitare

Shkruar nga: A Koci | Publikuar më: 03.12.2022, 18:21

A mund të jetojë një njeri me 11 apo me 15 mijë lekë të reja në muaj? Po një person i ulur në karrocë me rrota, i paaftë për punë, a mundet? Me këto pagesa jetojnë sot me mijëra persona në Shqipëri. Paraplegjikët tetraplegjikët apo edhe personat me sklerozë të shumëfishtë, janë në një situatë mjaft të vështirë ekonomike.

Për mikrofonin e JOQ Albania, ata shprehin sfidat e vështira që hasin çdo ditë, ndikuar nga mospërkrahja e qeverisë apo edhe institucioneve përkatëse që kanë në mbikqyrje dhe nën kujdes këta persona.

"Na thanë 110 mijë lekë të vjetra këtë muaj. 60 mijë lekë na i kishin detyrime të papaguara përgjatë gjithë vitit dhe 50 mijë lekë për gjelin e detit. E para, a i mbahet invalidit çdo muaj 5 mijë lekshin? E dyta, gjeli nuk bën 50 mijë lekë dhe këto nuk quhen fare shpërblime" – tha një prej personave me aftësi të kufizuar për JOQ.

Me ligj, në një kompani apo në një institucion shtetëror duhet të punësohet 1 në 50 veta një person me aftësi të kufizuara. Sipas tyre ky ligj nuk zbatohet, çfarë ka bërë që personat me aftësi të kufizuara të mos gjejnë dot punë.

"Karrocën e kam blerë me kursimet e mia dhe familjes sime, 900 mijë lekë të vjetra. E re bën 4 mijë euro. Pse në Shqipëri duhet t'i blejmë vetë karrocat kur jashtë këto t'i siguron shteti?"- tha ai më tej.

E sikur të mos mjaftonte kjo, ndaj personave me aftësi të kufizuara është reduktuar pagesa mujore. Qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë u kanë reduktuar pagesën për pampersat.

"Kulmi, na kanë hequr paketën sanitare. Ka patronazhistet edhe mes nesh që shkojnë e thonë që invalidët urinojnë kaq herë në ditë e kryejnë nevojat kaq herë. Po a i hiqet paketa sanitare një invalidi në karrocë?"- tha një tjetër person me aftësi të kufizuara për JOQ.

Në Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara, ata kërkojnë të zbatohet vetëm ligji e të trajtohen me dinjitet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit