Pamje brenda kampit në Angli/ Qindra emigrantë flenë ngjitur me njëri-tjetrin, raste të reja infektimesh me difteri

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 03.12.2022, 12:45

Britania vijon të hasë probleme të mëdha në strehimin e emigrantëve të shumtë që kalojnë Kanalin me gomone dhe më pas kërkojnë azil në Britani. Mijëra emigrantë ndodhen në kampet e qëndrimit në Manston dhe Dover.

Media e njohur, GB News ka arritur të hyjë në këto kampe dhe të fotografojë kushtet në të cilat emigrantët qëndrojnë, përpara se të kalojnë në strehimin e përkohshëm. Pamjet janë të frikshme.

Qindra njerëz flenë ngjitur njëri-tjetrit, çka përbën rrezik të madh për infektim të mundshëm me sëmundjet që emigrantët mund të kenë, pasi duhet theksuar se ata vijnë nga vende të ndryshme të botës.

Gjashtë raste të infektimit me difteri janë zbuluar së fundmi. Autoritetet shëndetësore raportojnë se emigrantët kanë ardhur të infektuar dhe nuk janë sëmurë në kamp.

Pretendohet se emigrantët mbahen vetëm 24 orë në kamp dhe pasi bëjnë kërkesën për azil, ata kalojnë në strehim të përkohshëm. Gjithsesi, ata qëndrojnë edhe më shumë se aq. Atyre u merren rrobat që kanë veshur dhe më pas ato vendosen në një thes para se të hidhen si mbetje të rrezikshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit