Prezantohet bombarduesi më i ri, Pentagoni jep detaje rreth avionit “të padukshëm”

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 03.12.2022, 11:36

SHBA ka prezantuar bombarduesin e tij më të ri, pasi Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin zbuloi të premten B-21 Raider në uzinën e Northrop Grumman në Kaliforni, duke i dhënë publikut pamjen e parë të bombarduesit të parë të Pentagonit në më shumë se tre dekada.

Debutimi i bombarduesit super sekret vjen ndërsa Departamenti i Mbrojtjes intensifikon fokusin e tij në Kinë si një kundërshtar i mundshëm. Të hënën, DoD publikoi një studim të ri që tregon zgjerimin dramatik të aftësive të tij bërthamore të Pekinit dhe Strategjia e re e Mbrojtjes Kombëtare e emëron Kinën si sfidën kryesore të Pentagonit.

"Mbrojtja e Amerikës do të jetë gjithmonë e rrënjosur në parandalimin e konfliktit. Pra, ne po ia bëjmë përsëri të qartë çdo armiku të mundshëm: rreziqet dhe kostot e agresionit peshojnë shumë më tepër se çdo përfitim i imagjinueshëm," i tha Austin turmës në fjalimet e përgatitura momente pasi një treshe bombardues më të vjetër të Forcave Ajrore fluturuan lart dhe B-21 i ri u tërhoq nga hangari i tij.

B-21 është mbuluar me fshehtësi që kur Forcat Ajrore zgjodhën Northrop-in në vend të Boeing-ut për të ndërtuar aeroplanin në një konkurs të ashpër të kontestuar në vitin 2015. Ndryshe nga programet e tjera të klasifikuara, Pentagoni e pranon hapur ekzistencën e bombarduesit të ri – por kjo është për të. Forcat Ajrore e kanë mbajtur të fshehtë shumicën e informacionit për aeroplanin, në mënyrë që kundërshtarët e mundshëm si Kina dhe Rusia të mos mund të vjedhin dizajnin e tij ose të zhvillojnë mënyra për ta rrëzuar atë.

Ajo që publiku di është se B-21 është ndërtuar me një gjeneratë të re të teknologjisë stealth të krijuar për të shmangur radarët më të sofistikuar. Austin mbrojti faktin se "50 vjet përparime në teknologjinë me vëzhgim të ulët kanë hyrë në këtë avion".

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit