Gjakosi dorën dhe e mblodhi me këmishë/ Si u zbulua grabitësi shqiptar që vodhi 8 mijë € mall në banesat e italianëve

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 03.12.2022, 11:03

Një 30 vjeçar shqiptar, banues në Breganzë, ka rënë në prangat e karabinierisë italiane. Ai akuzohet për vjedhjen e disa banesave nga periudha shkurt-shtator 2022 dhe vlera e dëmit shkaktuar viktimave arrin në rreth tetë mijë euro.

Hetimet nga karabinierët nisën pas një vjedhjeje të ndodhur shkurtin e kaluar në një vilë në qendër të Thiene, në pronësi të një zonje të moshuar. Disa ditë pas vjedhjes, pronarja, e cila jetonte në Venecia, u kthye në vilën e saj dhe kuptoi se persona të panjohur, pasi kishin hapur me forcë dyert në zonën e garazhit, kishin marrë bizhuteri argjendi.

Disa javë më vonë, përsëri në Thiene, ndodhi një ngjarje e ngjashme. Grabitësi pasi kishte thyer xhamin e një dritareje ishte futur në shtëpi dhe e kishte plaçkitur atë. Në këtë ngjarje, grabitësi kishte plagosur dorën, duke lënë gjurmë gjaku në vende të ndryshme të banesës. Para se të ikte, ai e kishte mbledhur dorën me një këmishë në mënyrë që të ndalonte gjakderdhjen.

Më pas, u regjistruan ngjarje të tjera, pikërisht më 2 mars, 6 dhe 7 prill dhe së fundi një tentativë vjedhjeje më 7 shtator. Të gjitha ngjarjet lidhen me të njëjtën metodë grabitjeje. Raportohet se pasi i vidhte sendet, shqiptari i shiste në dyqanet e zonës. Fatkeqësisht, nuk ka qenë e mundur të rikuperohen ato bizhuteri, duke qenë se shitësi i kishte shkrirë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit