Nxori armën pa leje dhe goditi në ajër pas sherrit në PD-në e Kurbinit, gjykata liron Van Ricën

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 02.12.2022, 13:37

Pas një sherri të ndodhur për shkak të zgjedhjeve primare që PD-ja organizon në të gjitha qytetet, Van Rica nxori armën e zjarrit dhe gjuajti në ajër në selinë e Partisë Demokratikë të Kurbinit.

Ditën e sotme 53-vjeçari ka dalë para gjykatës dhe ia ka hedhur paq vetëm në masën detyrim paraqitje, megjithëse akuzohej nga prokuroria për “mbajtje pa leje të armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “kanosje” dhe “prishje e qetësisë publike” dhe kërkoj masa arrest me burg për të.

Kujtojmë se Rica u konfliktua me nënkryetarin e degës së PD-së në Kurbin, i cili kishte ndërruar disa herë kandidatin të cilin mbështeste në primaret brenda partisë.

Rica mbështeste Edmond Shkozën në primare, ndërsa nënkryetari i degës, Kastriot Marku kishte ndërruar disa herë kandidatin që mbështeste dhe nga këtu filloi konflikti. Edhe Marku fillimisht kishte mbështetur Shkozën, por kjo gjë ndryshoi më pas.

Pas agravimit të sherrit, Rica ka gjuajtur në ajër me armë zjarri dhe është kapur nga policia pas një arratisjeje të shkurtër. Tashmë ai mund të lëvizë i lirë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit