Prindërit e 199 fëmijëve që vdiqën kërkojnë dëmshpërblim, ua dëmtoi veshkat shurupi që pinë për kollën

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.12.2022, 12:56

199 të mitur, kryesisht fëmijë në moshë të vogël kanë humbur jetën në Indonezi, si pasojë e problemeve me veshkat. Mediat e huaja raportojnë se ata u sëmurën rëndë pas shurupeve që prindrit u dhanë për eleminimin e kollës.

Kështu familjarët e viktimave tashmë kanë paditur qeverinë dhe kërkojnë kompensim prej 2 miliardë rupiah (rreth 128,000 euro) për çdo viktimë që vdiq dhe rreth 1 miliard rupiah (rreth 64,000 euro) për ato viktima që u sëmurën rëndë.

Lajmin e ka bërë të ditur avokati një prej familjeve, i cili theksoi edhe se familjet vendosën të dalin para drejtësisë pasi autoritetet nuk ndaluan shitjen e shurupeve të rrezikshme.

Këta prindër thjesht donin të bënin mirë për fëmijët e tyre”, tha ai, ndërsa shtoi: “askush nuk mori përgjegjësinë për vdekjet. Jemi shumë të zhgënjyer me situatën aktuale”.

Padia u ngrit kundër Ministrisë së Shëndetësisë të Indonezisë, Agjencisë për Sigurinë e Ushqimit dhe Barnave (BPOM) dhe shtatë kompanive të përfshira në shitjen e këtyre shurupeve që përmbanin sasi të tepërt të dietilen glikolit dhe etilen glikolit, dy përbërës që mund të jenë të rrezikshëm. Në sasi të mëdha, dietilen glikol dhe etilen glikol mund të jenë toksike dhe të çojnë në dëmtim serioz të veshkave.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit