Pamjet e reja 4K vërtetojnë se goli i Japonisë ishte i rregullt

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 02.12.2022, 12:25

Japonia mundi mbrëmjen e djeshme 2-1 Spanjën me një gol të diskutueshëm, duke u kualifikuar më tej dhe duke lënë jashtë Gjermaninë.

Një imazh 4K i publikuar së fundmi duket se vërteton se goli i diskutueshëm, ishte i drejtë. Goli i fitores fillimisht nuk u quajt pasi u duk sikur topi kishte dalë jashtë loje kur Kaoru Mitoma i Brighton asistoi për Tanaka.

Megjithatë, një kontroll i gjatë i VAR-it rezultoi me pranimin e golit nga gjyqtari Victor Gomes. Imazhet fillestare të shfaqura nga transmetuesit e bënë të duket sikur topi ishte mbi vijën anësore.

Sidoqoftë, këndet mund të mashtrojnë dhe një foto e teknologjisë 4K e postuar tregoi se në fakt ishte në diferencën më të vogël. Rregulli është që topi është në lojë “nëse lakimi i topit është mbi vijën”, pavarësisht se sa e vogël është një pjesë e tij.

Topi duket se është mbi vijën, diçka që e shohim shpesh kur lojtarët kryejnë goditje nga këndi dhe duket sikur nuk është në kuadrat. Kjo ishte arsyeja që goli u quajt i rregullt.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit