Zbulohet mashtrimi tatimor 2.2 miliardë euro, hetime në 14 vende të Europës

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.12.2022, 12:08

Prokuroria Publike Evropiane ka urdhëruar kryerjen e hetimeve në 14 shtete anëtare të BE-së, për mashtrimin ndërkufitar të TVSH-së, në vlerën 2.2 miliardë euro.

Operacioni u zhvillua në Belgjikë, Qipro, Francë, Gjermani, Greqi, Hungari, Itali, Lituani, Luksemburg, Holandë, Portugali, Rumani, Sllovaki dhe Spanjë, me qëllim çmontimin e një organizate kriminale, e cila të paktën që nga viti 2017 kishte krijuar në vende të huaja, një zinxhir kompanish që synonin shitjen e pajisjeve të IT në platformat online, me qëllim shmangien e pagesës së TVSH-së.

Si rezultat i shitjes së artikujve klientëve fundorë u është shkaktuar një humbje totale prej 2.2 miliardë euro.

Sakaq janë gjetur dhe konfiskuar dokumente, kompjuterë, tableta dhe pajisje celulare, të cilat i janë dërguar Drejtorisë së Hetimeve Penale greke për nxjerrjen e të dhënave në lidhje për rastin në hetim, ndërsa provat e mbledhura do t'i dorëzohen zyrës së prokurorëve publikë evropianë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit