7 vite burg dhe 30 mijë € gjobë! Trafikanti shqiptar i drogës kapet sapo zbret shkallët e avionit në Itali

Shkruar nga: Y Pepa | Publikuar më: 02.12.2022, 11:14

Ndalohet dhe arrestohet në aeroportin e Orio al Serio, në Bergamo, një shtetas shqiptar 45 vjeç, autor i një sërë veprash penale dhe i shpallur në kërkim nga autoritetet italiane. Shqiptari, emri i të cilit nuk është bërë i ditur duhej të vuante dënimin prej 7 vjet burg dhe gjobë prej 30,000 eurosh.

Ai është dënuar për një sërë krimesh të kryera në gjysmën e parë të viteve 2000 , midis territorit të Marshe dhe të rajoneve të tjera qendrore/veriore të vendit fqinj, në veçanti Lombardisë. Aktualisht është zbuluar se shqiptari ishte pjesë e një grupi të strukturuar kriminal për trafikun e drogës ( kryesisht heroinë, marihuanë) në rajone të ndryshme italiane.

Raportohet se shqiptari ishte arratisur drejtë Shqipërisë dhe ka bërë rinovimin e dokumenteve të identitetit të vlefshme edhe për jashtë vendit, me të dhëna personale të modifikuara pjesërisht. Në të njëjtën periudhë ai u martua, ndoshta si pjesë e planit për tu kthyer në Itali në mënyrë të paligjshme.

Mediat italiane shkruajnë se policët e Komisariatit të Ankonës pas marrjes së informacioneve e pritën shqiptarin poshtë shkallëve të avionit që u ul në provincën e Bergamos dhe pasi kryen formalitetet e zakonshme, e çuan të arrestuarin në Burgu i Bergamos ku do të duhet të vuajë dënimin përfundimtar prej 7 vitesh burg.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit